Atrakcje

Zaplanuj z nami swój urlop!

Przygotowaliśmy dla Państwa listę najciekawszych atrakacji w Dąbkach i okolicy.

Wszystkie linki zamieszczone w prezentacji są aktywne i pozwolą zaplanować podróż oraz zapoznać się ze szczegółami każdej atrakcji.

Postaramy się na bieżąco aktualizować naszą listę i będziemy wdzięczni za Państwa wkład w jej tworzeniu.

SZUKASZ MIEJSCA NA UDANY URLOP? ZOBACZ CO OFERUJĄ DĄBKI

Dąbki urokliwa miejscowość położona w centralnej części Pobrzeża Słowińskiego, w województwie zachodniopomorskim. Jest miejscem o wyjątkowym położeniu geograficznym pomiędzy jeziorem Bukowo a najpiękniejszą plażą polskiego wybrzeża. W strefie klimatu nadmorskiego, silnie oddziałującego na organizm ludzki, złagodzonego obszarami leśnymi oraz bliskością rozległego jeziora. Z racji lokalnego mikroklimatu – morskiego powietrza przesyconego jodem, mieszające się z
aromatem licznych drzew iglastych oraz rozległych lasów, Dąbki – osiągnęły w 2007 r. stan prawny uzdrowiska. W następstwie tego, nie licząc typowych turystów oraz wędkarzy, do naszej miejscowości przez pełny rok przyjeżdżają kuracjusze. Leczy się w tym miejscu m.in. różne dolegliwości reumatyczne, kardiologiczne, choroby układu oddechowego oraz nerwice.

JAK TU TRAFIĆ

Pod mapą zamieściliśmy kilka linków aby pomóc Państwu bez problemu poruszać się środkami komunikacji miejskiej w naszej okolicy, jak i zaplanować swój przyjazd z najdalszego zakątka kraju.

Komunikacja lokalna Darłowo-Dąbki-Koszalin

Bez wątpienia największym atutem naszej miejscowości jest zaciszny charakter Dąbek pozwalający nawet w środku wakacyjnego zgiełku znaleźć czyste, dzikie plaże zupełnie zapomniane przez wypoczywających tu letników.

Jezioro Bukowo kilka tysięcy lat temu było zatoką Morza Bałtyckiego. Do dnia dzisiejszego jezioro połączone jest przetoką z morzem Bałtyckim Kanałem Szczuczym.
Miejsce to bardzo lubiane jest przez wędkarzy i turystów ceniących sobie prywatność ze względu na drogę wyłączoną z ruchu dla samochodów wciąż pozostaje miejscem dość ustronnym.

Mimo nazwy naszego ośrodka, zawsze namawiamy do aktywnego i zdrowego wypoczynku podczas urlopu. Wycieczki rowerowe na pewno będą punktem obowiązkowym państwa pobytu za sprawą nieodpłatnie udostępnionych rowerów w naszym obiekcie.

Trasy wspomniane poniżej są trasami rodzinnymi, przebiegają specjalnie wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi lub drogami praktycznie wyłączonymi z ruchu dla samochodów.

Dąbki-Dąbkowice – 6km
Trasa biegnie piękną nadmorską promenadą leśną pomiędzy jeziorem Bukowo a brzegiem morza Bałtyckiego

Dąbki-Darłowo-Darłówko – 11km
Kolejny punkt obowiązkowej wyprawy. Wzdłuż drogi wojewódzkiej 203 świeżo wybudowaną ścieżką rowerową wycieczka do nadmorskiej dzielnicy miasta Darłowo, Darłówka. Dla bardziej wytrwałym powrót proponujemy wydłużyć wschodnią częścią darłowskiego kanału portowego.

Królewskie Miasto Darłowo
Do Darłowa możemy dojechać rowerem, minibusem lub autobusem PKS. Spacerując warto zatrzymać się przy wielu ciekawych zabytkach, polecamy: Kościół Mariacki z 60- metrową wieżą, gdzie znajduje się Mauzoleum Pomorskie. W centrum na Placu Kościuszki usytuowany jest Pomnik Rybaka, w tle którego turyści wykonują sobie pamiątkowe zdjęcia z wakacji. Przez centrum przebiega 450 metrowa ulica Powstańców Warszawskich. Na jednym jej krańcu znajduje się Kościół Św. Jerzego drugi wieńczy Brama Kamienna. Niepowtarzalną perłą Darłowa jest Zamek Książąt Pomorskich, gdzie urodził się i władał Król Eryk Pomorski. Jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Obecnie na zamku znajduje się Muzeum.

Darłówko
Nadmorska dzielnica Darłowa w której warto zobaczyć widok z Latarni Morskiej, przejść nabrzeżem portowym i przeprawić się unikalnym rozsuwanym mostem.

Spływy kajakowe
Zorganizowanie 4-5-cio godzinnych spływów kajakowych rzeczkami: Grabową z Bagiennicą lub Unieść. Rzeczki te są czyste, nie należą do trudnych i płynąć nimi mogą osoby siedzące pierwszy raz w kajaku. Poza spływami można również popływać po jeziorze Bukowo

Morze i jezioro w bezpośredniej bliskości stwarza nieograniczone możliwości do uprawiania dyscyplin wodnych. Tutejsze wypożyczalnie oferują wynajem sprzętów wodnych, a szkoły sportów kursy kitesurfingu, żeglarstwa, windsurfingu i innych dyscyplin. W sezonie po jeziorze Bukowo pływa nieduży statek wycieczkowy oferując rejsy krajoznawcze.

Jazda Konna w Bobolinie
Walory krajobrazowe, doskonałe plenery malarskie i fotograficzne to idealne miejsce do uprawiania jeździectwa. Na wszystkich jeźdźców spragnionych romantycznej przygody czekają wieczorne przejażdżki po zachodzie słońca do Darłówka i Dąbek brzegiem morza

Lokalne Szlaki Turystyczne

  • Koszaliński Szlak Nadmorski (czerwony) prowadzi wzdłuż Bałtyku przez nadmorskie kąpieliska od Dźwirzyna do Wicia (102 km).
  • Szlak Rezerwatów (niebieski) długość 71,5 km. Rozpoczyna się w Darłówku kończy w Polanowie.
  • Szlak Wiatraków (zielony) długość 13 km. Rozpoczyna się w Darłowie z Zamku Książąt Pomorskich, biegnie przez Cisowo, wzdłuż południowego brzegu jeziora Kopań. Kończy się w miejscowości Wicie, łącząc się z czerwonym Szlakiem Nadmorskim.
  • Szlak Zabytków Średniowiecza (czarny) długość 104 km. Polecany szczególnie dla rowerzystów i turystów zmotoryzowanych. Przebiega przez: Darłowo, Dąbki, Dobiesław, Jeżyce, Słowino, Boleszewo, Krupy, Stary Jarosław, Kowalewice, Barzowice, Cisowo, Dąbki.

Bunkry w Bobolinie
Na plaży w Bobolinie oraz w okolicy tej miejscowości znajdują się pozostałości po tajnej bazie doświadczalnej Wermachtu. Testowano tutaj miedzy innymi olbrzymie dalekobieżne działo ,,Dora”. Oprócz bunkrów na wzniesieniu wydmowym znajdowała się wojskowa strażnica, a obok niej stała około 20 metrowa wieża obserwacyjna. Wieża oraz budynek strażnicy zostały zburzone parę lat temu, z uwagi na zdarzające się tutaj wypadki śmiertelne. Uroku plaży gdzie znajdują się ruiny bunkrów dodaje ujście do morza cieku Leniwiec, zbierającego wody z pobliskich rowów melioracyjnych

Wędkarstwo
Rejsy wędkarskie na połów dorsza i łososia dla klientów indywidualnych oraz grupowych kilku godzinne jak i cało dobowe, motorowym jachtem lub pełnomorskim kutrem rybackim. To na pewno nie zapomniane przeżycie. Dla osób cierpiących na chorobę morską i ceniących sobie grunt pod nogami polecamy wędkowanie na jeziorze Bukowo. Niegdyś jezioro Bukowo było zatoką bałtycką, ale zostało odcięte od morza piaszczystą mierzeją. Z morzem łączy je Kanał Bukowski, którym w czasie sztormów i wiatrów przedostaje się do zbiornika słona woda. Najczęściej można tu złowić okonia, sandacza, węgorza – można łowić w nocy. Ogólnie jednak łowisko uchodzi za pełne drobnej rybki. A faktycznie żyje to około 20 gatunków ryb, m. in. wędrowna sieja, troć czy łosoś. Więcej takich bardziej wyszukanych gatunków można złowić w okolicach falochronów wzdłuż plaży na wysokości jeziora.
Z wszystkimi aspektami prawnymi połowu na jeziorze i jego kanałach, możemy zapoznać się na stronie:

Park Leonardi
Miejsce odpoczynku i dobrej zabawy. W parku znajdziesz około setki gier. Są tu zarówno gry jedno- jak i kilkuosobowe. Proste zasady sprawiają, że nawet najmłodsi nie będą mieć problemu z ich opanowaniem, a rywalizacja i ruch na świeżym powietrzu to powrót do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, z dala od wirtualnego świata. Nie znajdziesz tu plastiku i powielanych odlewów. Każda gra została zaprojektowana i wykonana ręcznie w jednym egzemplarzu.

Fort Marian – Muzeum militarne
Oddalone o 26 km (25 min). Znajduje się przy drodze krajowej nr 6, około 3 km za wsią Malechowo kierując się na Koszalin. To tu od wielu lat miłośnik militariów, organizator darłowskich zlotów – Marian Laskowski – kolekcjonuje sprowadzony z różnych stron świata sprzęt militarny. Można tu między innymi zwiedzić muzeum militariów, gdzie wyeksponowano wiele motocykli, broni, różnego typu, mundurów wojskowych oraz pojazdów zarówno tych ciężkich gąsienicowych, jak i nieco mniejszego kalibru

Międzynarodowy zlot historycznych pojazdów wojskowych
Słynny zlot historycznych pojazdów wojskowych. Odbywa się rokrocznie na przełomie czerwca i lipca. Na imprezę zjeżdżają miłośnicy i właściciele rozmaitego sprzętu związanego z wojskiem, np. motocykle, ciężarówki, transportery, amfibie, a nawet czołgi. Dla zwiedzających wstęp na zlot jest bezpłatny.

Jarosławiec
Wieś turystyczna z wybrzeżem klifowym i latarnią morską z 1829 roku. Oddalona od Dąbek około 28 km ( 30 min ), położona jest na szlaku czerwonym. Warty uwagi Turysty jest zewnętrzny Park Wodny Panorama Morska, który w przypadku sztormowej pogody jest idealną alternatywą dla kąpieli wodnych. Będąc w Jarosławcu zachęcamy do obejrzenia Muzeum Bursztynu (ul. Nadmorska 1b).

Aquapark w Koszalinie
Park Wodny Koszalin to jeden z najnowocześniejszych i największych aquaparków w Polsce. W strefie rekreacyjnej Parku Wodnego znajduje się sześć basenów, z których dwa umiejscowione są w strefie zewnętrznej aquaparku z czego jeden czynny jest przez cały rok, natomiast w wewnętrznej strefie rekreacji znajdziemy m.in. basen sportowy, basen do nauki pływania, basen dla dzieci, rwącą rzekę, sztuczną falę, i wiele innych atrakcji. Dodatkowo w części rekreacyjnej można korzystać z leżanek basenowych, wodospadów rurowych, gejzerów powietrznych, jacuzzi, ściennych masażerów oraz oczywiście zjeżdżalni wodnych, których Park Wodny ma sześć w swojej ofercie. Najdłuższa z nich to Anakonda mierząca 176 m długości

page